Başbakan Erdoğan Olimpiyatevi’nde dünyaya duyurdu; İstanbul 2020’ye aday

“Basbakan’ın , İstanbul’un 2020 Olimpiyatlarına adaylığını açıkladığı basın toplantısının özel davetlileri arasında Enstitü’müz Başkanı Kısmet Erkiner de vardı”.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na adaylığını 13 Ağustos 2011 Cumartesi günü Olimpiyatevi’nde düzenlenen toplantı ile açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Çakır, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof.Dr. Uğur Erdener ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na adaylığını bütün dünyaya ilan etmek üzere bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Heyecanlıyız, çünkü bu defa hedefe ulaşacağımıza samimiyetle inanıyoruz. Adayız, çünkü dünya barışının tesisinde çok büyük etkisi ve katkısı olduğuna inandığımız sportif değerleri ve Olimpizm ruhunu çok önemsiyoruz. Umutluyuz, çünkü barıştan çok savaşın, sevgilerden çok düşmanlıkların, umutlardan çok hayal kırıklıklarının yaşandığı bir dünyaya sporun söyleyecek çok sözü olduğunu düşünüyor ve bu heyecanla bir arada bulunuyoruz.”

Küremizin en büyük sportif organizasyonu olan Olimpiyat Oyunları’nın dünyanın bütün renklerini ve kültürlerini içeren bir medeniyetler buluşması olduğunu vurgulayan Erdoğan, medeniyetler ittifakında önemli bir rolü olan eş başkan durumundaki Türkiye için bunun çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

Erdoğan, sporun renkler ve kültürler üstü güzelliklerinin doyasıya yaşandığı bir barış ve dostluk festivali olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Olimpiyatlar düşmanlıkların sevgiye, çatışmaların hoşgörüye, karşıtlıkların zenginliklere dönüştüğü evrensel bir organizasyondur. Bu barış meşalesinin en çok yakıştığı coğrafyalardan birinin bizim topraklarımız olduğunu defalarca ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bu gerçeğe daha önceki adaylıklarımızda da inanıyorduk, bugün de samimiyetle inanıyoruz. Ama hep geldik geldik finalde kapıdan döndük. Bu defa yine inanıyoruz. İnanıyoruz çünkü bizim topraklarımız Olimpik ruhun özünde temsil ettiği evrensel değerlerin yüzyıllar boyunca en canlı haliyle yaşadığı topraklardır.”

Olimpiyatevi’ndeki toplantıya yurt dışından gelen bir grup gazeteci ile birlikte medya büyük ilgi gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın konuşması sık sık alkışlarla karşılandı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof.Dr. Uğur Erdener, İstanbul’un 2020 adaylığının Türk sporu açısından son derece önemli olduğunu belirterek; “Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere devletimizin 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylığımız nedeniyle arkamızda olmasından büyük gurur duyuyoruz. 2020 Olimpiyat Oyunları için İstanbul en kuvvetli adaylardan biridir. Olimpiyat Oyunları bu bölgede hiç yapılmadı. Ülkemizde ilk kez bir Başbakan irade koyarak 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylığımızı inanç ve kararlılıkla açıkladı. Kendilerine ve bu yolda bize destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.